BLOG
Etapy recyklingu tektury falistej
Odzyskiwanie surowców wtórnych pozwala nie tylko na zmniejszenie ilości odpadów w środowisku, ale też na ponowne wykorzystywanie używanych tworzyw, a tym samym ograniczenie eksploatacji zasobów naturalnych. Jednym z najcenniejszych materiałów poddawanych recyklingowi jest zaś papier w postaci makulatury, w tym tektury falistej. Jego odzyskiwanie umożliwia walkę z problemem nadmiernej wycinki lasów – cel jest zatem szczytny, czego często sobie nie uświadamiamy, wyrzucając papierowe odpady do śmieci. Nierzadko nie zastanawiamy się też, co stanie się z nimi dalej – proces recyklingu tektury falistej to natomiast wieloetapowe przedsięwzięcie.
Przebieg procesu recyklingu tektury
Pierwszym krokiem w procesie recyklingu jest składowanie. Zebrana tektura w postaci związanych drutem lub sklejonych taśmą bel trafia do wyspecjalizowanych punktów przetwarzania, gdzie wspomniane metalowe wiązania zostają przecięte i przekazane do skupu odpadów metalowych. Tektura zgromadzona luzem jest natomiast od razu umieszczana w odpowiednich magazynach, gdzie czeka na dalsze przetwarzanie.
Kolejny etap to rozwłóknianie. Papier trafia do specjalnej maszyny zwanej rozwłókniaczem, gdzie w połączeniu z gorącą wodą ulega rozdrobnieniu na pojedyncze włókna celulozowe. Do masy papierowej dodawane są także specjalne związki chemiczne, które wspomagają proces jej odbarwiania. Wówczas papier poddawany jest również wstępnemu oczyszczaniu.
Po rozwłóknieniu tektury dochodzi do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Włókna celulozowe w formie zawiesiny poddawane są kolejnemu oczyszczaniu, w którym wychwytuje się takie elementy jak metalowe zszywki, ale też drobiny piasku bądź inne zabrudzenia. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem wyspecjalizowanych systemów filtracyjnych, które oddzielają zanieczyszczenia od czystej masy celulozowej. Następnie włókna poddaje się dalszym zabiegom oczyszczającym, a także dyspergowaniu, które ma na celu zwiększenie trwałości surowca.
Dodatkowe etapy odzyskiwania surowca wtórnego z tektury
Kiedy masa papierowa jest już oczyszczona, może zostać poddana dodatkowemu procesowi – odbarwianiu. Stosuje się je przede wszystkim przy odzyskiwaniu surowca z myślą o produkcji papieru do pisania albo bibułek higienicznych. Zachodzi ono zaś w komorach flotacyjnych, gdzie drobne pęcherzyki powietrza oddzielają farbę drukarską, która zostaje odprowadzona wraz z powstałą pianą. W razie potrzeby stosuje się też dodatkowe mycie, szczególnie w przypadku produkcji papierów powlekanych.
Ostatni etap recyklingu tektury to bielenie. Masa papierowa trafia do dyspergatorów, a następnie do kadzi mieszalnych, gdzie dodaje się do niej wybielające preparaty chemiczne, aby nadać surowcowi pożądany odcień.
W ten sposób wyrzucone opakowania kartonowe, narożniki tekturowe lub inne odpady z tektury falistej mogą zyskać nowe życie, przyczyniając się do ochrony środowiska.