BLOG

Jakich pudełek kartonowych nie należy wyrzucać do pojemnika na papier?

Opakowania tekturowe należą do najmniej problematycznych wyrobów pod względem prawidłowej segregacji odpadów i umieszczania ich w odpowiednim pojemniku na śmieci. Tektura falista, z której są wykonywane, znakomicie nadaje się bowiem do odzyskiwania surowca, a następnie jego ponownego wykorzystania przy produkcji kolejnych kartonów. W praktyce jednak nie wszystkie pudełka kartonowe mogą trafić do zbiornika na odpady papierowe i makulaturę. W jakich przypadkach umieszczenie opakowań z tektury w takim pojemniku jest niewskazane?

Pudełko kartonowe z folią lub zszywkami

Niepotrzebne pudełka tekturowe, których chcemy się pozbyć, to najczęściej opakowania towarów otrzymanych w postaci przesyłki lub zakupionych w sklepie. Czasami nie zawierają one żadnych dodatków, ale w większości przypadków są dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniem za pomocą taśmy klejącej albo zszywek. Wówczas przed wyrzuceniem pudełka do zbiornika na makulaturę należy w miarę możliwości usunąć je i umieścić we właściwym śmietniku (odpowiednio – na odpady zmieszane lub metale). Niewielkie fragmenty taśmy możemy pozostawić, jeśli nie damy rady ich oderwać. Co więcej, trzeba też pozbyć się wszelkich foliowych koszulek, w których często umieszcza się etykiety przesyłek.

Zatłuszczone opakowania tekturowe – gdzie wyrzucić?

Przygotowując opakowanie do wyrzucenia, warto pamiętać, że niekiedy pudełka mogą wydawać się wykonane wyłącznie z tektury, ale w rzeczywistości są dodatkowo powleczone warstwą ochronną folii. Aby to sprawdzić, wystarczy spróbować rozedrzeć kawałek – przy tak zabezpieczonym kartonie będzie to bardzo trudne. Wówczas powinien on trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie wygląda sytuacja z opakowaniami mokrymi, wilgotnymi oraz zatłuszczonymi, na przykład pozostałościami po dostarczonym jedzeniu na wynos. Jeżeli zanieczyszczone są jedynie fragmenty pudełka, należy je oderwać i wyrzucić do odpadów zmieszanych – w przeciwnym razie trzeba wśród nich umieścić całość.

Odpowiednia segregacja odpadów tekturowych

Ekologiczność wynikająca z możliwości łatwego recyklingu stanowi jedną z najważniejszych, niezaprzeczalnych zalet opakowań kartonowych. Prawidłowa segregacja odpadów tego rodzaju pozwoli zmniejszyć ilość produkowanych śmieci oraz zredukować eksploatację naturalnych zasobów, a tym samym zadbać o lepszą przyszłość. Warto zatem – zarówno prowadząc firmę korzystającą z tekturowych pudełek, jak i używając ich na co dzień – pamiętać o zasadach właściwego umieszczania kartonów w pojemnikach, a także o ich odpowiednim przygotowaniu.