BLOG
Jakimi atestami i certyfikatami powinny dysponować opakowania kartonowe?
Właściwości tektury falistej, a tym samym wykonywanych z niej opakowań kartonowych, zapewniają skuteczną ochronę różnorodnych towarów przed rozmaitymi czynnikami, od uszkodzeń mechanicznych po wilgoć. Aby kartony niezawodnie spełniały swoje zadanie, powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami jakościowymi, dostosowanymi do planowanego sposobu wykorzystania. Jednocześnie warto upewnić się, że użytkowane opakowania kartonowe dysponują niezbędnymi atestami i certyfikatami, które potwierdzają ich jakość, a także zgodność z obowiązującymi normami czy zakres dozwolonych zastosowań.
Certyfikaty ekologiczne w branży opakowaniowej
Wśród atestów, o które powinni zadbać producenci kartonów tekturowych, należy wymienić przede wszystkim certyfikat poszanowania bioróżnorodności oraz odpowiedzialnego zarządzania zasobami, wystawiany przez Radę ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej. Dokument ten potwierdza, że opakowanie zostało wyprodukowane z przestrzeganiem zasad poszanowania bioróżnorodności i zarządzania zasobami leśnymi. Oznacza to, że do produkcji wykorzystano wyłącznie legalny surowiec, pozyskany w sposób ekologiczny, a ponadto respektujący prawa osób pracujących przy jego otrzymywaniu i nieograniczający dostępu do terenów leśnych lokalnym mieszkańcom.
Certyfikatem ważnym pod względem ekologicznym jest również Deutsche Gesellschaft für Qualität, informujący o tym, że karton został wyprodukowany w stu procentach z makulatury. Dokument ten cieszy się popularnością nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, wskazując pudełka przygotowywane na drodze recyklingu.
Pozostałe atesty, na które warto zwrócić uwagę
Szczególne wymogi muszą spełniać opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością – do ich legalnego użytkowania odpowiednie certyfikaty są więc nieodzowne. Firmy produkujące pudełka kartonowe dla przemysłu spożywczego są zobowiązane do uzyskania Atestu Higienicznego Państwowego Zakładu Higieny. Potwierdza on zgodność wyrobów przede wszystkim z regulacjami unijnymi – atestowane opakowanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi ani dla środowiska naturalnego.
Poszukując opakowań kartonowych najwyższej jakości, warto sprawdzać certyfikaty przyznane ich producentowi. Absolutną podstawę w tym zakresie stanowi ISO, a więc dokument certyfikacyjny dla przedsiębiorstw, które przestrzegają rygorystycznych norm choćby w zakresie zarządzania procesami produkcyjnymi, kontrolowania i usuwania potencjalnych zagrożeń czy rozwijania kompetencji pracowników. W ten sposób można zyskać pewność, że firma, z którą chcemy nawiązać współpracę, to zespół wykwalifikowanych profesjonalistów.