BLOG

Czy gramatura i grubość tektury mają znaczenie?

Bezpieczeństwo składowanych lub transportowanych przedmiotów jest najważniejszą kwestią, którą musi zapewniać opakowanie kartonowe. Mowa nie tylko o skutecznej ochronie przed uszkodzeniem czy zarysowaniem, ale też przed zamoknięciem, zabrudzeniem albo działaniem niekorzystnych temperatur. Kluczowymi parametrami każdego kartonu z tektury falistej pozostają więc jej gramatura oraz grubość. Jaki wpływ mają one na wykorzystywanie i przydatność pudełek tekturowych? Jak duże jest ich znaczenie?

Gramatura i grubość tektury – czym są?

Podstawowym parametrem służącym do opisywania cech opakowań tekturowych jest gramatura, która oznacza gęstość papieru w tekturze falistej. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowy i zwiększa ona masę pudełka, a przez to jego odporność na uszkodzenia. Grubość w przypadku kartonów najczęściej oznacza natomiast liczbę warstw tworzywa, z którego zostały one wykonane, a także rodzaj fali. Przy tekturze trzywarstwowej można ją opisać w następujący sposób:

  • fala E – od 1,1 do 1,7 mm,
  • fala B – od 2,5 do 3 mm,
  • fala C – od 3 do 3,7 mm.

 

W przypadku tektury pięciowarstwowej fale i ich grubość to:

 

  • fala BE: między 3,7 a 5 mm,
  • fala BC: pomiędzy 6 a 7 mm.

 

O grubości tektury decyduje zatem zarówno liczba jej warstw, jak i typ fali. Należy przy tym wspomnieć, że parametry te mają wpływ także na gramaturę. Sytuuje się ona bowiem zwykle na poziomie 280-600 g/m2 w przypadku arkuszy trzywarstwowych oraz 570-1600 g/m2 przy pięciowarstwowych.

Znaczenie podstawowych parametrów tektury

Kartony o określonej liczbie warstw, grubości oraz gramaturze powinny być dobierane pod kątem planowanego zastosowania, a także wymaganego stopnia ochrony przedmiotów umieszczonych wewnątrz opakowania. Wraz ze wzrostem każdego z tych parametrów zwiększa się bowiem wytrzymałość pudełka. Im wyższa wartość gramatury, tym tektura falista jest bardziej odporna na przebicie, rozdarcie, obciążenie oraz różnice temperatur pomiędzy wnętrzem opakowania a zewnętrzem. Podobny wpływ ma zwiększenie liczby warstw i fal, które chronią przed uszkodzeniami nawet szczególnie ciężkie towary lub takie o znacznych gabarytach.

Struktura opakowania kartonowego musi więc odpowiadać rodzajowi towaru, aby skutecznie zabezpieczyć go na czas przewozu albo magazynowania. W firmie MAKBET dostarczamy zatem kartony z tektury falistej w najróżniejszych wariantach, pomagając jednocześnie w doborze właściwej opcji. Zapraszamy!