BLOG

Znaczenie gramatury tektury w opakowaniach kartonowych

Zabezpieczanie wszelkiego rodzaju przedmiotów podczas magazynowania i transportu to najważniejsze zadanie opakowań kartonowych. Chociaż są one tak wszechstronne, wykorzystywane powszechnie na całym świecie do rozmaitych celów, zawsze warto zwracać uwagę na parametry tektury, aby dobrać odpowiednie pudełka do konkretnych potrzeb. Jedną z najważniejszych cech tego tworzywa, którą należy uwzględnić, jest gramatura, nierzadko przesądzająca o tym, czy opakowanie nadaje się do przechowywania danego towaru.

Czym jest gramatura tektury?

Gramaturę można zdefiniować jako gęstość papieru w tekturze, określoną w postaci grama na metr kwadratowy. Wpływa ona pośrednio na grubość tworzywa, ale przede wszystkim na jego masę, a tym samym – na wytrzymałość. Ponadto wartość tego parametru różni się, zależnie od rodzaju tektury falistej. W przypadku arkuszy trójwarstwowych gramatura wynosi najczęściej od 280 do 600 g/m2, natomiast dla pięciowarstwowych – od około 570 do nawet 1600 g/m2. Wybór konkretnego rodzaju tektury falistej o określonej liczbie warstw oraz masie zależy zaś przede wszystkim od planowanego zastosowania.

Wpływ gramatury na wytrzymałość tektury falistej

Wartość gramatury ma bardzo duży wpływ w szczególności na wytrzymałość tektury falistej. Właśnie dlatego opakowania kartonowe z tworzywa o niższych wartościach tego parametru sprawdzają się do podstawowych, szerokich zastosowań, ale pudełka o wyższej gramaturze stanowią doskonały wybór zwłaszcza do cięższych przedmiotów lub takich o ostrych końcach bądź znacznych gabarytach. Tektura taka jest bowiem odporna na przebicia oraz szeroko pojęte uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, opakowania o najwyższej gramaturze bardzo często pozwalają na zniwelowanie różnic temperatury pomiędzy jego wnętrzem a warunkami panującymi na zewnątrz.

Sprzedaż opakowań o różnej gramaturze w firmie MAKBET

Wybór opakowania kartonowego o odpowiedniej gramaturze tektury falistej ma zatem duże znaczenie przede wszystkim w przypadku przedmiotów, które ze względu na swoją specyfikę mogłyby uszkodzić ścianki pudełka lub wymagają zwiększonej ochrony przed zniszczeniem. W firmie MAKBET w Łodzi zapewniamy zaś możliwość zamówienia różnego typu kartonów, dzięki czemu każdy Klient dobierze wariant odpowiadający jego potrzebom. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!