BLOG

Karton z taśmą klejącą – gdzie należy go wyrzucić?

Ekologiczność tektury falistej, która jest jedną z najważniejszych przyczyn popularności opakowań kartonowych na całym świecie, wynika z możliwości jej recyklingu, a więc poddawania procesom odzyskiwania surowca, by następnie wykorzystać go ponownie. Bardzo istotnym elementem dbania o środowisko naturalne w tym zakresie pozostaje więc odpowiednia segregacja odpadów tekturowych przy ich wyrzucaniu, ale chociaż same pudełka zwykle nie sprawiają problemu, to kartony oklejone taśmą klejącą mogą już wzbudzać wątpliwości. Gdzie powinniśmy je wyrzucać? Czy trzeba wcześniej oderwać taśmę?

Opakowanie tekturowe oklejone taśmą

Opakowania tekturowe cechują się wszechstronnością zastosowań oraz wytrzymałością, która zapewnia skuteczną ochronę przedmiotów umieszczanych wewnątrz. Pudełka – zwłaszcza klapowe, a więc te najpopularniejsze – są najczęściej dodatkowo zabezpieczane taśmą klejącą albo specjalną taśmą pakową gwarantującą kartonowi stabilność i integralność. Materiały eksploatacyjne tego typu nie są jednak wykonane z papieru, a więc nie powinny trafić do pojemnika na makulaturę. W myśl obowiązujących przepisów dotyczących segregacji śmieci tektura wyrzucana do takiego zbiornika musi być bowiem w jak największym stopniu oczyszczona.

Czy trzeba odklejać taśmę klejącą z kartonu?

Przed wyrzuceniem opakowania kartonowego do pojemnika na makulaturę, oznaczonego zazwyczaj kolorem niebieskim, należy zatem oderwać od niego taśmę klejącą lub pakową i umieścić ją w zbiorniku na odpady zmieszane. Warto odkleić ją w całości, ale jeśli na powierzchni tektury pozostaną niewielkie fragmenty, nie musimy tracić czasu na skrupulatne ich usuwanie – możemy wtedy bez obaw wyrzucić pudełko do pojemnika na papier. Jednakże, jeżeli nie jesteśmy w stanie oderwać większości taśmy, karton powinien trafić do odpadów zmieszanych.

 

Opakowania kartonowe czasami bywają dodatkowo wzmacniane metalowymi zszywkami – w tym przypadku należy obowiązkowo pozbyć się każdej z nich. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy karton nie jest zatłuszczony, wilgotny albo pokryty warstwą folii, ponieważ takie elementy również muszą zostać usunięte.

Prawidłowa segregacja opakowań kartonowych i taśm pakowych

Odklejenie taśmy pakowej lub klejącej z kartonu jest łatwą, niezbyt czasochłonną czynnością, która jednak ma duże znaczenie dla procesu recyklingu tektury, a tym samym – dla ochrony środowiska. W połączeniu z korzystaniem na co dzień z tekturowych pudełek zamiast opakowań plastikowych prawidłowa segregacja pomoże Twojej firmie stać się przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie, a jednocześnie zyskać uznanie w oczach klientów troszczących się o ekologię.