BLOG

Nazewnictwo w branży opakowań – czy karton i tektura oznaczają to samo?

Zdecydowana większość z nas, mówiąc o wyrobach papierniczych, zwłaszcza szeroko rozumianych opakowaniach, używa słów “karton” i “tektura” zamiennie. Są one bowiem powszechnie traktowane jako synonimy, oznaczające dokładnie ten sam typ tworzywa, popularnego na całym świecie. W rzeczywistości jednak specjaliści pracujący w branży opakowaniowej, posługujący się profesjonalnym nazewnictwem, rozróżniają karton i tekturę jako odmienne rodzaje wyrobów. Czym zatem różnią się produkty tekturowe od kartonowych?

Czym różni się karton od tektury?

Zarówno karton, jak i tektura są wyrobami papierniczymi produkowanymi z masy papierniczej, często pochodzącej z recyklingu. Podstawowa cecha odróżniająca te dwa rodzaje tworzywa od siebie to ich gramatura. Karton jest bowiem znacznie cieńszym i lżejszym materiałem, którego wspomniany parametr zazwyczaj sytuuje się na poziomie od 160 do 315 g/m2. W przypadku tektury gramatura przekracza zaś 315 g/m2, jest więc ona grubsza, a tym samym wytrzymalsza. Co więcej, różnicę między nimi stanowi również ich struktura. Karton jest najczęściej wyrobem jednowarstwowym, natomiast tektura posiada wiele warstw – zwykle co najmniej trzy.

Zastosowania tektury i kartonu wynikające z ich różnic

Podstawowe różnice między kartonem i tekturą wynikają zatem z ich struktury oraz gramatury. Jednocześnie przesądza to o najpowszechniejszych zastosowaniach obu typów tworzywa w branży papierniczej. Tektura falista, jako materiał o większej wytrzymałości, sztywności, a także odporności na różnorodne czynniki, sprawdza się przede wszystkim do produkcji opakowań chroniących wszelkie towary przed uszkodzeniami w transporcie lub składowaniu. Może też być wykorzystywana do wytwarzania m.in. przekładek tekturowych albo narożników do palet. Karton jest natomiast lżejszy i bardziej elastyczny, dlatego służy do produkowania np. cieńszych pudełek na produkty, mających w dużej mierze pełnić funkcję marketingową.

Używanie specjalistycznego nazewnictwa

Choć w ramach specjalistycznego nazewnictwa stosowanego w branży opakowaniowej wskazuje się na różnice pomiędzy tekturą i kartonem, terminy te wciąż są używane zamiennie, co nierzadko ułatwia komunikację na przykład na linii producent – klient. Szczegóły ustala się natomiast na etapie składania konkretnego zamówienia, gdy należy podać konkretne parametry potrzebnych wyrobów.

W firmie MAKBET w Łodzi dbamy o efektywną komunikację z Klientami, a w razie potrzeby rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące charakterystyki oferowanych produktów. Dzięki temu mogą mieć Państwo pewność, że zamówione opakowania kartonowe lub tekturowe będą spełniać wszystkie wymagania.