BLOG

Wykorzystanie wodorostów do produkcji papieru i opakowań

Branża opakowaniowa wciąż poszukuje nowych surowców, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane do produkcji kartonów, tacek czy innych rodzajów opakowań, a jednocześnie stanowić całkowicie ekologiczny wybór będący alternatywą dla papieru. Choć jest on materiałem przyjaznym środowisku, to nowoczesne rozwiązania mogą okazać się jeszcze korzystniejsze – nie tylko dla przyrody, ale też przedsiębiorstw produkcyjnych oraz konsumentów coraz częściej oczekujących od firm stawiania na zrównoważony rozwój. Jednym z najnowszych pomysłów jest stosowanie włókien wodorostów do produkcji papieru, a także opakowań.

Wykonywanie opakowań kartonowych z wodorostów

Wykorzystywanie wodorostów do produkcji rozmaitych opakowań to pomysł, który pojawia się coraz częściej i jest proponowany przez wiele firm na całym świecie. Ten naturalny surowiec mógłby stać się doskonałym zamiennikiem papieru – łatwym do przygotowania, a przede wszystkim w 100% ekologicznym. Włókna wodorostów mają w niedalekiej przyszłości posłużyć nie tylko do produkcji opakowań kartonowych czy papieru, ale też stać się alternatywą dla tworzyw sztucznych używanych do przechowywania produktów spożywczych. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek pudełek z wodorostów może być wart nawet kilka miliardów funtów.

Włókna wodorostów – nie tylko odzyskiwanie surowców

Zależnie od typu opakowań z wodorostów od poszczególnych producentów będzie możliwe (albo już jest, ponieważ wiele firm stopniowo zaczęło wprowadzać wyroby zawierające takie włókna na rynek) ich ponowne wykorzystanie za sprawą recyklingu, a w niektórych przypadkach nawet samoistne rozłożenie się po upływie kilku tygodni. To znakomity sposób na znaczące zredukowanie ilości plastikowych odpadów oraz rezygnację z tworzyw szkodliwych dla zdrowia, ale niektóre przedsiębiorstwa poszły o krok dalej, produkując opakowania z wodorostów, które okazują się jadalne. W 2019 roku takie wyroby wykorzystano podczas londyńskiego maratonu, zastępując nimi tradycyjne butelki z wodą.

Produkcja opakowań z ekologicznych materiałów

Firmy zajmujące się produkcją kartonów chcą odpowiadać na potrzeby rynku i już od pewnego czasu próbują znaleźć jeszcze bardziej ekologiczną alternatywę dla papieru oraz opakowań tekturowych. Choć stosuje się do tego celu na przykład konopie albo włókna celulozowe powstające po procesie przetwórstwa trzciny cukrowej, to właśnie wodorosty cieszą się w ostatnim czasie zwiększonym zainteresowaniem. Stopniowo na rynku coraz częściej można znaleźć produkty zapakowane w przyjazne środowisku pudełka, kartoniki czy owijki – to zaś bardzo ważny krok ku lepszej przyszłości każdego z nas.