BLOG

Wpływ pandemii koronawirusa na branżę papierniczą

Pandemia koronawirusa, która w 2020 roku dotarła niemal do każdego zakątka świata, całkowicie zmieniła nasze przyzwyczajenia, styl życia, a także plany na przyszłość, wywołując lęk, niepewność oraz sprawiając niemałe problemy milionom ludzi zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 znacząco wpłynęło też na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw działających w różnorodnych branżach, w tym również papierniczej. Końcówka roku przyniosła jednak nie tylko drugą falę zakażeń, lecz także wzmożone zainteresowanie tekturowymi opakowaniami oraz innymi wyrobami z papieru.

Niespotykane zainteresowanie kartonowymi opakowaniami

Konieczność społecznej izolacji, ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zamknięcie wielu sklepów sprawiły, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci zaczęli znacznie chętniej korzystać z internetu, decydując się na zakupy online. W związku z tym zauważalnie wzrosło zainteresowanie opakowaniami tekturowymi, niezależnie od branży. Popyt na wyroby papiernicze w ostatnim kwartale 2020 roku stał się niezwykle wysoki i z pozoru mogłoby się wydawać, że większa liczba zamówień od Klientów to dobra wiadomość dla producentów kartonów do pakowania. Potrzeba produkcji opakowań przerosła jednak oczekiwania branży.

Rosnące ceny papieru i spadek jego dostępności

Niezwykłe zainteresowanie wyrobami papierniczymi sprawiło, że papiernie, zgodnie z prawem popytu i podaży, systematycznie podnoszą ceny surowca, który w ostatnich miesiącach 2020 roku podrożał o ponad 25%. Nie jest to jednak jedyny problem – wraz ze wzrostem kosztów, maleje bowiem dostępność papieru zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Producenci opakowań kartonowych, a także wszelkich innych wyrobów papierniczych muszą liczyć się z kłopotami w ilości dostarczanego surowca oraz terminowości dostaw. Ponadto same papiernie mają problemy z realizacją wszystkich zamówień.

Perspektywy branży produkcji opakowań tekturowych na rok 2021

Kłopoty branży papierniczej wciąż się pogłębiają i wiele wskazuje na to, że potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy, nawet przez pierwszy kwartał 2021 roku. Wszyscy producenci opakowań kartonowych, podobnie jak pozostali przedsiębiorcy, liczą na to, że pandemię koronawirusa uda się opanować jak najszybciej, a sytuacja na rynku zacznie wracać do normy. Obecnie jednak należy dołożyć wszelkich starań, by przetrwać ten trudny czas i wciąż świadczyć usługi na najwyższym poziomie.