BLOG

Zasady segregacji i recykling opakowań kartonowych

Tekturowe opakowania wykorzystuje się do rozmaitych celów, od zabezpieczania sklepowych towarów, po międzynarodową wysyłkę. Kartony są obecne niemalże w każdym zakątku świata – nic więc dziwnego, że ostatecznie bardzo duża liczba niepotrzebnych opakowań trafia do pojemników do zbiórki odpadów. Do licznych zalet kartonowych pudełek należy jednak nie tylko doskonała ochrona zawartości przed uszkodzeniem czy łatwość produkcji, lecz także możliwość ich efektywnego recyklingu. Dzięki temu można je wykorzystać ponownie, co stanowi ważny element ochrony środowiska naturalnego.

Segregacja opakowań z tektury

Aby skuteczny recykling kartonowych opakowań był możliwy, konieczna jest ich właściwa segregacja za sprawą pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Z pozoru może wydawać się, że umieszczenie pudełka w odpowiednim kontenerze jest bardzo proste, a wręcz oczywiste. Zwykły karton powinien trafić do zbiornika na papier, ale istotne bywają również łatwe do przeoczenia szczegóły. Wiele opakowań poza samym papierem składa się też z metalowych zszywek albo taśmy klejącej – przed wyrzuceniem pudełka należy się ich pozbyć. Ponadto karton warto także zgnieść, co ograniczy zajmowane przez niego miejsce w kontenerze i zwiększy efektywność zbiórki.

Jak wygląda recykling tekturowych opakowań?

Kartony umieszczone w odpowiednim pojemniku na odpady mogą zostać przetworzone w celu odzyskania surowców. Tekturowe opakowania trafiają do specjalnego urządzenia zwanego hydropulperem, w którym miesza się je z dużą ilością wody. Efektem tego procesu jest otrzymanie włókien celulozowych niezbędnych do produkcji kartonów lub innych wyrobów papierowych. Następnie surowiec podlega oczyszczaniu, a w razie potrzeby także usuwaniu farby drukarskiej. Ostatni etap polega zaś na odwodnieniu masy i przygotowaniu jej do ponownego wykorzystania.

Segregowanie pudełek kartonowych – łatwe i przyjazne środowisku

Większość z nas prędzej czy później będzie chciała pozbyć się zbędnego tekturowego opakowania. Warto zatem dopilnować, by trafiło ono do właściwego pojemnika na odpady i mogło posłużyć do produkcji kolejnych wyrobów papierowych. Prawidłowa segregacja kartonowych pudełek jest bardzo prosta, a ten niewielki krok ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego. Niepotrzebnych tekturowych opakowań nie trzeba zresztą od razu się pozbywać – można je wykorzystać na różne sposoby, o czym wspominaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.