BLOG

Historia opakowań tekturowych

Tekstylia, żywność, artykuły gospodarstwa domowego, meble, części samochodowe, książki – trudno byłoby produkty, które przed wysyłką nie są pakowane w tekturowe opakowania. Kartonowe pudełka stanowią znakomite zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem, a przy tym są tanie oraz w pełni ekologiczne. Zalety te sprawiają, że kartony do pakowania produktów cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał się wkrótce zmienić. Przyjrzyjmy się zatem, skąd wzięły się kartonowe opakowania.

Od ekskluzywnej mody do ochrony towaru – początki tekturowych pudełek

Początki tektury falistej, która dziś często służy do produkcji kartonowych opakowań, sięgają XVI wieku, gdy pofalowany papier wykorzystywano do tworzenia kryz, czyli ozdobnych kołnierzy. W kolejnych latach materiał ten nadal był używany głównie w branży odzieżowej – choćby do usztywniania kapeluszy – aż do roku 1871. Wówczas Amerykanin Albert Jones zaczął wykorzystywać tekturą falistą do pakowania delikatnych produktów jak lampy czy szklane butelki. Zaledwie 8 lat później Robert Gair zaprojektował zaś pierwsze składane tekturowe pudełko.

Kartonowe opakowania podbijają świat

Wynalazek Gaira był tani, a także łatwy w produkcji, dzięki czemu szybko podbił światowe rynki. Tekturowe pudełka wykorzystywali producenci z różnorodnych branż, a już na początku XX wieku okazało się, że skuteczna ochrona towarów przed uszkodzeniem to nie jedyna zaleta tych opakowań. Na kartonach do pakowania produktów zaczęły pojawiać się bowiem nadruki reklamowe, co jeszcze bardziej zwiększyło ich międzynarodową popularność. Produkowano też coraz wytrzymalszą, wielowarstwową tekturę, zaś na początku lat 50. XX wieku wprowadzono katalog podstawowych wzorów produkcyjnych oraz certyfikaty jakości.

Zadbaj o ochronę swoich towarów z Mak Bet

Po ponad stu latach od wynalezienia pierwszego składanego kartonowego pudełka opakowania z tektury litej i falistej wykorzystuje się niemal w każdym zakątku świata, bez względu na branżę. To doskonały sposób na skuteczne zabezpieczenie transportowanych towarów, dlatego jeśli chcesz uchronić swoje produkty przed uszkodzeniem, skorzystaj z usług producenta tekturowych opakowań Mak Bet! Wśród naszych wyrobów znajdziesz rozmaite kartonowe pudełka, przekładki, narożniki, stretch i nie tylko. Serdecznie zapraszamy do współpracy!